Barry Lyndon (1975) - IMDb


Yapım:1975 ~ İngiltere
Tür:Biyografi, Dram, Romantik, Savaş, Tarih
Yönetmen:Stanley Kubrick
Oyuncular:Marisa Berenson, Ryan O'Neal, André Morell, Marie Kean, Steven Berkoff, Hardy Krüger, Patrick Magee, Arthur O'sullivan, Diana Körner, Dominic Savage, Frank Middlemass, Godfrey Quigley, Leonard Rossiter, Murray Melvin, Philip Stone
Senaryo:Stanley Kubrick
Senaryo (Kitap):William Makepeace Thackeray
Yapımcı:Stanley Kubrick, Jan Harlan, Bernard Williams
Görüntü Yönetmeni:John Alcott
Müzik:Leonard Rosenman
Süre:3 saat 4 dk
Gösterim Tarihi:18 Aralık 1975 (Türkiye)
Ödülleri:4 adet Oscar kazandı ve 3 kez aday gösterildi. 4 adet başka ödül kazandı ve 5 tanesi için aday gösterildi.

1700'lerin tam ortasındayız. Genç bir İrlandalı olan Redmond Barry, bir subayı düelloda öldürünce kaçıp yeni bir hayat kurmak ister. Serüvenler sonucu kendisini savaşın ortasında Prusya ordusunda bulur. Savaştan sonra casuslukla görevlendirilip İrlandalı bir Şövalye'nin peşine takılır. Onunla birlikte Prusya'dan kaçar ve kumarbazlığa başlayarak Avrupa'nın kalburüstü sosyetesine burnunun ucunu sokmayı başarır. Ama gözü daha yükseklerdedir.
Görüntü, renkler, ışık, özellikle kostümler ve müzik seneryonun önüne geçti.
Filme başından sonuna kadar karabatak gibi bir karekter bir orda bir burda bir kendini yükselten egosuyla futursuzca bir yaşam sürüyor. Bu yaşamda ne var ki film olmuş demenize kalmıyor, Gözünüz renk, ışık, müzik ve kostümlerle ard arda kamaşmaya başlıyor.
İlk kez mum ışığının bu kadar iyi kullanıldığı, yapım yılına göre mükemmel renklerin olduğu, kostümlerin bir sanat eseri olduğu, yardımcı rollerin bile çok iyi olduğu bir aristokrasi filmi izledim.Ne kadar değişik bir yaşantıları olduğuna dikkatinizi çekmek isterim. Para o zamanda herşeyin yaratıcısı.
O'neal çok iyi oyunculuk çıkarmış, diğer rollerde öyle. Ben dikkatinizi Dominic Savage e çekmek istiyorum (Genç Bullingdon rolünde), çocuğun gözündeki sinsi akıllılığı mutlaka hissedin.
Tablo gibi bir film izlemeye hazır olun ve mutlaka izleyin

eklenıcek


BURADAN IZLE DIVXSTAGE TEK LINK

BURADAN IZLE WIDEOWEED TEK LINK

BURADAN IZLE MOVSHARE TEK LINK

BURADAN IZLE NOVAMOV TEK LINK